Principals Athletic Conference (PAC-7) 2018-19

CVCA Royals Fairless Falcons Loudonville Redbirds (football only) Manchester Panthers Northwest Indians Orrville Red Riders Triway Titans Tuslaw Mustangs

2017-18 Honors and Awards


Football


Team Champion: Manchester
Player of the Year: Ethan Wright (Manchester)
Coach of the Year: Jim France (Manchester)
PAC-7 1st Team
Name School Grade Ht Wt Pos
Sam Auble Orrville 12 6'2" 220 DL
Jake Baker Manchester 11 5'10" 180 G-LB
Nick Beans Manchester 12 6'4" 290 C
Eli Beers Northwest 12 6'1" 220 FB-DL
Austin Davis Triway 12 6'0" 175 WR
Luke Fennell Northwest 11 6'1" 175 QB-FS
Hunter Foster Manchester 10 5'7" 170 RB-LB
JoJo France Manchester 12 6'0" 140 QB/WR-S
Sam Hettich Manchester 11 6'4" 255 T
Cole Hissong Triway 12 6'1" 195 LB
Collin Houser Northwest 10 5'8" 170 RB-OLB
Jack Laney Fairless 11 6'3" 180 QB
Luke Myers Triway 12 5'8" 170 RB
Elijah Payne CVCA 12 6'1" 180 QB
Marquael Parks Orrville 9 5'9" 150 RB
Sheron Phipps Orrville 9 5'9" 150 WR
Garrett Piper Fairless 12 6'3" 225 G-DE
Dylan Polen Loudonville 11 6'0" 165 QB-FS
Jordon Postlewaite Fairless 12 6'5" 200 SE
Braydon Roberts CVCA 12 6'1" 270 OL-DL
Nick Shephard Fairless 12 6'1" 200 RB-LB
Logan Slutz Fairless 10 6'1" 210 LB
Tre Tucker CVCA 11 5'10" 160 WR-DB
Ben Watterson CVCA 12 6'1" 220 OL-DL
Chase Woods Tuslaw 12 5'10" 180 QB-FS
Ethan Wright Manchester 10 6'0" 170 RB-LB
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade Ht Wt Pos
Stephen Baxter Fairless 12 5'10" 240 T-DT
Tom Dolensky Northwest 12 6'0" 185 OL-DL
Skyler Fleming Triway 12 6'3" 285 OL
Crawford Hamrick Tuslaw 12 6'0" 220 OL-LB
Mason Huffman Loudonville 11 6'2" 210 DL
Caleb Kelly Fairless 12 6'0" 170 SE-DB
Sam Knight Manchester 12 6'2" 235 RB-LB
Jake Loar Tuslaw 11 6'2" 190 DE
Dylan Nichols CVCA 12 6'0" 170 WR-DB
Coye Schuler Manchester 12 6'0" 165 WR-DB
Gavin Schlabach Triway 12 6'0" 265 DL
Isaac Strausser CVCA 12 5'10" 170 WR-DB
Ben Summers Orrville 11 6'1" 215 LB
Brice Swindall Loudonville 11 6'1" 180 LB
Andrew Trewin Northwest 12 5'9" 225 OL-DL
Cameron Vanbrunt Orrville 12 6'0" 190 DL

Volleyball


Team Champion: Triway
Player of the Year: Zoë Carmichael (Triway)
Coach of the Year: John Finn (Triway)
PAC-7 1st Team
Name School Grade
Melanie Basinger Triway 12
Zoë Carmichael Triway 12
Mary Cornelius Triway 12
Selena Echevarria Manchester 10
Shadra Hamsher Orrville 11
Lexi Kyler Northwest 12
Regan Nickol CVCA 12
Riley Nickol CVCA 10
Abigail Quinn Fairless 12
Riley Renner Orrville 12
Payton Stewart Tuslaw 10
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade
Madison Eyler Orrville 12
Alexa Goldenbogen Fairless 12
Payton Harris Northwest 11
Madeline McFadden Manchester 11
Harmony Miller Tuslaw 12
Kallie Peak CVCA 11
Tanner Wirth Triway 12

Boys Golf


Team Champion: CVCA
Player of the Year: Van Wallbrown (Manchester)
Coach of the Year: Ashley Winston (Northwest)
PAC-7 1st Team
Name School Grade Score
Van Wallbrown Manchester 12 219
Dan Burgoyne CVCA 10 229
Wyatt Ashton CVCA 12 230
Josh Woodward Northwest 12 234
Caden Scarbrough CVCA 9 239
Austin Koprivec Northwest 12 242
Jordan DeLillo Fairless 12 243
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade Score
Andrew Golembiewski CVCA 11 244
Mark Knaus Manchester 12 249
Scott Wormald Northwest 12 252
Christian Beckett CVCA 11 254
Spencer Schmid Triway 10 254
Tristan Roberts CVCA 11 255
Nick Noble Triway 12 261

Boys Cross Country


Team Champion: Tuslaw
Runner of the Year: Nicholas Michels (Triway)
Coach of the Year: Marc Brightman (Tuslaw)
PAC-7 1st Team
Name School Grade Time
Nicholas Michels Triway 12 16:43.1
Daniel Ripple CVCA 11 16:55.1
James Viront Tuslaw 11 17:10.7
Josh Miller Tuslaw 12 17:20.5
Jake Malovasic CVCA 11 17:28.2
Ian Speicher Triway 11 17:33.9
Justin Marchand Fairless 10 17:38.0
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade Time
Caleb Endicott Orrville 10 17:41.6
Andrew Wenzel Tuslaw 11 17:46.8
James Shupp Orrville 10 17:58.4
Lucas Ruegg Fairless 10 18:05.7
Logan Thomas Fairless 9 18:09.4
Clay Miller Triway 12 18:14.0
Matthew Cincinat Fairless 11 18:21.2

Girls Cross Country


Team Champion: CVCA
Runner of the Year: Ella Pumneo (Fairless)
Coach of the Year: George Hallis (CVCA)
PAC-7 1st Team
Name School Grade Time
Ella Pumneo Fairless 11 19:56.2
Rebecca George Tuslaw 12 20:15.2
Julia Lyda CVCA 11 20:20.5
Maya Hamsher Orrville 10 20:43.9
Claudia Bosshard CVCA 11 20:58.1
Rachel Lyda CVCA 12 20:59.4
Mackenzie McCarthy Manchester 10 21:09.9
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade Time
Jenna Brown CVCA 10 21:32.5
Emma Koons Tuslaw 9 21:34.2
Erycka Byer Fairless 11 21:39.3
Alyssa Plumley Orrville 11 21:44.3
Kylie Kovatch Tuslaw 10 21:46.1
Kinsley Anstine Fairless 12 21:50.1
Juliana Allan Tuslaw 11 22:00.6

Boys Soccer


Team Champion: Manchester
Player of the Year: Gabe Sharrock (Manchester)
Coach of the Year: Dave Cooper (Northwest)
PAC-7 1st Team
Name School Grade
Nik Allison Triway 12
Grant Baughman Northwest 11
Nick Casto Northwest 12
Cain Duskey Orrville 11
Matt Falkenberg Triway 11
Damion Frasier Manchester 12
Nathan Gabbard Tuslaw 12
Kyle Hunter Fairless 10
Jack Hyatt CVCA 10
Landon Lucas Manchester 12
Dion Morris-Evans Northwest 12
Michael Mundy Manchester 12
Michael Raymer CVCA 10
Gabe Sharrock Manchester 11
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade
Owen Anstine Fairless 10
Caleb Bickel Triway 11
Bryce Blair Triway 11
Matthew Culp Manchester 12
Brady Eyler Orrville 12
Jack Fortner Fairless 12
Ed Harhager Tuslaw 12
Jackson Iannetta CVCA 10
Brady McBride Tuslaw 12
Dillon Petty Northwest 12
Ben Podnar Manchester 12
Ben Shetler CVCA 10
Austin St. Clair Orrville 11
Ian Yoder Northwest 12

Girls Soccer


Team Champion: CVCA
Player of the Year: Kenzie Spodnik (CVCA)
Coach of the Year: Courtney Wagner (CVCA)
PAC-7 1st Team
Name School Grade
Katelyn Ashton Fairless 10
Amber Bickel Triway 11
Courtney Brown Fairless 12
McKenzie Ferguson Manchester 12
Payton Frayley CVCA 9
Emily Hansen CVCA 10
Nevaeh Mowery Manchester 11
Kenzie Spodnik CVCA 11
Olivia Wyles Northwest 12
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade
Adrianna Miracle Manchester 12
Abby Hutt CVCA 12
Kaitlyn Judge CVCA 12
Kailey Miller Manchester 12
Rebekah Knight Northwest 11
Chasadee Lawson Triway 11
Kennadee Lawson Triway 11
Ashley Owsiany Northwest 11
Maddy Reese Fairless 11
Madeline Wilson Fairless 12

Boys Basketball


Team Champion: Northwest
Player of the Year: Gabe Walker (Triway)
Coach of the Year: Mike Lower (Northwest)
PAC-7 1st Team
Name School Grade Ht PPG
Braden Biggs Triway 12 6'2" 8.3
Luke Fennell Northwest 11 6'1" 14.3
JoJo France Manchester 12 5'8" 19.4
Hudson Hall CVCA 12 6'2" 11.0
Jack Laney Fairless 11 6'3" 12.0
Austin Patterson Tuslaw 12 6'5" 15.0
Cooper Ross Northwest 12 5'9" 4.4
Ben Summers Orrville 11 6'2" 11.8
Van Wallbrown Manchester 12 6'3" 11.4
Gabe Walker Triway 12 6'5" 21.7
Scott Wormald Northwest 12 5'10" 21.8
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade Ht PPG
Grant Baughman Northwest 11 5'10" 7.3
Nick Beans Manchester 12 6'4" 13.5
Mason Degler Fairless 12 5'9" 11.0
Logan Domer Orrville 11 5'10" 8.5
Elijah Payne CVCA 12 6'2" 11.0
Jordan Stokes Triway 12 6'5" 8.5
Zeke Yost Tuslaw 11 5'9" 10.1

Girls Basketball


Team Champion: Orrville
Player of the Year: Tanner Wirth (Triway)
Coach of the Year: Mark Alberts (Orrville)
PAC-7 1st Team
Name School Grade Ht PPG
Karli Anker Manchester 9 5'7" 20.2
Mikaila Carpenter Orrville 11 6'0" 18.0
Shaye Foutty Northwest 11 5'11" 13.1
Kennady Gibbins Fairless 12 5'8" 13.3
Mariah Goodard Orrville 11 5'4" 13.0
Shadra Hamsher Orrville 11 5'8" 11.0
Kaitlyn Judge CVCA 12 5'8" 15.8
Olivia Lang Triway 12 5'8" 12.5
Harmony Miller Tuslaw 12 5'7" 8.6
Majestic Sales Tuslaw 11 6'0" 16.7
Tanner Wirth Triway 12 5'6" 18.5
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade Ht PPG
Jordan Campbell Manchester 12 5'6" 15.2
Zoe Carmichael Triway 12 5'8" 4.7
Riley Cudnik Northwest 9 6'0" 8.1
Lauren Davis CVCA 11 5'7" 9.8
Emily Landis Orrville 12 5'9" 7.0
Taylor Leedy Tuslaw 10 5'5" 7.9
Keaten Spencer Fairless 11 5'8" 10.1

Wrestling


Team Champion: Tuslaw
Wrestler of the Year: Brayden Phillips (Tuslaw)
Coach of the Year: Dave Bergen (CVCA)
PAC-7 1st Team
Weight Name School Grade
106 Caden Scarbrough CVCA 9
113 Jacob Decatur CVCA 11
120 Matt Williams CVCA 10
126 Matthew Cardello CVCA 12
132 Zach Larue Manchester 11
138 Jordan Decatur CVCA 11
145 Brennan Shirley Tuslaw 11
152 Justin West CVCA 12
160 Stephen Skeens Tuslaw 12
170 Josh Kasier Tuslaw 11
182 Jake Loar Tuslaw 11
195 Nick Shephard Fairless 12
220 Breslin Walker CVCA 10
HWT Brayden Phillips Tuslaw 12
PAC-7 Honorable Mention
Weight Name School Grade
106 Boot Kuhlins Tuslaw 12
113 Joe Viront Tuslaw 9
120 Andrew Wenzel Tuslaw 11
126 Jamie Viront Tuslaw 11
132 Kollen Butler Orrville 10
138 Brier Marthey Tuslaw 10
145 Austin Pownall CVCA 9
152 Kyle Ryder Tuslaw 11
160 Devon Berresford Fairless 10
170 Joe Morales-Rodriguez CVCA 12
182 Cameron VanBrunt Orrville 12
195 Ryan Agler Triway 11
220 Sam Auble Orrville 12
HWT Matt Holman CVCA 10

Baseball


Team Champion: CVCA
Player of the Year: Drew Wilson (CVCA)
Coach of the Year: Jason Herblet (CVCA)
PAC-7 1st Team
Name School Grade
Drew Wilson CVCA 12
Josh Thacker CVCA 12
Josh Junko CVCA 11
Christian Isaacs CVCA 10
Michael Paljich Manchester 11
Brandon Caster Manchester 11
A.J. Johnson Manchester 11
Cory Burroughs Northwest 12
Quaid Gatewood Northwest 12
Canyon Foster Northwest 12
Brock Berry Orrville 11
Lane Marshall Orrville 10
Andrew Zimmer Fairless 12
Chance Lomas Triway 11
Bookey Shirley Tuslaw 11
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade
Lance Rybka CVCA 12
Johnny Onderak Fairless 12
Brock Speedy Manchester 12
Bryce Munson Northwest 12
Owen Stauffer Orrville 12
Cole Hissong Triway 12
Andrew Seese Tuslaw 12

Softball


Team Co-Champions: Manchester, Northwest
Player of the Year: Erika Bel (Manchester)
Coach of the Year: Jim Moreheart (Manchester)
PAC-7 1st Team
Name School Grade
Erika Bel Manchester 12
Josie Michel Manchester 12
Maddy McVaney Manchester 11
Olivia Carder Manchester 12
Olivia Francis Northwest 11
Jordan Miller Northwest 12
Alexus Kyler Northwest 12
Jensen Miller Northwest 11
Kiera Frascone Tuslaw 10
Hannah Miller Tuslaw 12
Mackenzie Hancock Triway 10
Sydney Sherrieb Triway 10
Kally Ashton CVCA 11
Morgen Durant Fairless 11
Nicole Martin Orrville 12
PAC-7 Honorable Mention
Name School Grade
Lindsey Curcio CVCA 11
Tara Salopek Fairless 11
Maggie Kusmits Manchester 9
Lauren Michel Northwest 11
Shadra Hamsher Orrville 11
Emily Alexander Triway 11
Breanna Cooper Tuslaw 10

Boys Track & Field


Team Champion: Triway
Runner of the Year: Tre Tucker (CVCA)
Coach of the Year: Mark Shutler (Triway)
PAC-7 1st Team
Event Name School Grade Time/Distance
Shot Put Mason Phillips Triway 12 47' 03.00"
Discus Mason Phillips Triway 12 152' 02"
High Jump Jason Suppan Orrville 11 6' 02.00"
Long Jump Tre Tucker CVCA 11 22' 02.50"
Pole Vault Andrew Wenzel Tuslaw 11 13' 00.00"
100 M Hurdles Dionysus Morris-Evans Northwest 12 15.25
300 M Hurdles Jonathan Solomon CVCA 12 39.91
100 M Dash Tre Tucker CVCA 11 10.88
200 M Dash Tre Tucker CVCA 11 22.4
400 M Dash Ethan Wright Manchester 10 51.71
800 M Run Nich Michels Triway 12 2:01.92
1600 M Run Nich Michels Triway 12 4:29.34
3200 M Run Zac Wilhelm Tuslaw 12 9:53.2
4 X 100 Relay Bryon Norment Northwest 11 44.63
Luke Fennell 11
Isaiah Grossnickle 10
Austin Bilinovich 12
4 X 200 Relay Jay Patsch CVCA 11 1:30.54
Justin Luiza 10
Jonathan Solomon 12
Tre Tucker 11
4 X 400 Relay Jonathan Solomon CVCA 12 3:34.78
Jake Malovasic 11
Colin Gaines 12
Sam Bush 12
4 X 800 Relay Jake Malovasic CVCA 11 8:30.23
Daniel Ripple 11
Chris DeLucia 10
Sam Bush 12
PAC-7 Honorable Mention
Event Name School Grade Time/Distance
Shot Put Sam Auble Orrville 12 46' 00.00"
Discus Sam Auble Orrville 12 127' 09"
High Jump Kyle Sturgin Triway 10 5' 10.00"
Long Jump Shelton Smothers Orrville 12 20' 10.75"
Pole Vault Wyatt Zimmerman Orrville 10 12' 06.00"
100 M Hurdles Luke Fennell Northwest 11 15.82
300 M Hurdles Dionysus Morris-Evans Northwest 12 40.05
100 M Dash Dylan Eshler Triway 11 11.37
200 M Dash Ethan Wright Manchester 10 23.33
400 M Dash Austin Davis Triway 12 51.99
800 M Run Sam Bush CVCA 12 2:04.31
1600 M Run Jamie Viront Tuslaw 11 4:31.77
3200 M Run Clay Miller Triway 12 10:02.30
4 X 100 Relay Luke Myers Triway 12 44.64
Kyle Sturgin 10
Austin Davis 12
Dylan Eshler 11
4 X 200 Relay Bryon Norment Northwest 11 1:32.23
Luke Fennell 11
Isaiah Grossnickle 10
Austin Bilinovich 12
4 X 400 Relay Graisen Barnhill Orrville 10 3:39.26
Caleb Endicott 10
Trevor Jones 9
Ben Amstutz 10
4 X 800 Relay Joseph Bernadine Triway 12 8:35.72
Clay Miller 12
Carter Withrow 9
Nich Michels 12

Girls Track & Field


Team Champion: Orrville
Runner of the Year: Alex Eby (Orrville)
Coach of the Year: Jason Ayers (Orrville)
Girls Courageous Athletes of the Year: Sammy Rhodes (Triway), Airabella Stewart (Northwest)
PAC-7 1st Team
Event Name School Grade Time/Distance
Shot Put Mikaila Carpenter Orrville 11 34' 11.00"
Discus Mikaila Carpenter Orrville 11 111' 05"
High Jump Kennady Gibbins Fairless 12 5' 02.00"
Long Jump Ashley Stiffler Orrville 11 16' 02.25"
Pole Vault Alex Eby Orrville 12 12' 00.00"
100 M Hurdles Alex Eby Orrville 10 14.73
300 M Hurdles Amanda Milo CVCA 12 46.12
100 M Dash Keely Fightmaster Northwest 11 12.64
200 M Dash Ke'Aijhan Strong Tuslaw 11 25.88
400 M Dash Ke'Aijhan Strong Tuslaw 11 58.1
800 M Run Maya Hamsher Orrville 10 2:21.96
1600 M Run Kinsley Anstine Fairless 12 5:35.82
3200 M Run Ella Pumneo Fairless 11 11:44.78
4 X 100 Relay Rebecca Schaub Northwest 12 51.97
Keely Fightmaster 11
Morgan Manns 11
Allison Slusser 12
4 X 200 Relay Amber Robinson CVCA 11 1:49.50
Hannah Coleman 9
Imani Long 12
Tovia Cox 11
4 X 400 Relay Amber Robinson CVCA 11 4:10.85
Imani Long 12
Rachel Lyda 12
Amanda Milo 12
4 X 800 Relay Sophie Wentling Fairless 12 10:13.32
Kinsley Anstine 12
Alex Kirby 10
Erycka Byer 11
PAC-7 Honorable Mention
Event Name School Grade Time/Distance
Shot Put Halie Luc Triway 12 34' 02.00"
Discus Sabrina Rogers Northwest 12 103' 09"
High Jump Shania Crawley CVCA 12 5' 02.00"
Long Jump Imani Long CVCA 12 15' 08.50"
Pole Vault Karlie Lax Orrville 11 11' 00.00"
100 M Hurdles Amanda Milo CVCA 12 15.64
300 M Hurdles Abbie Kasunick Tuslaw 10 50.75
100 M Dash Ke'Aijhan Strong Tuslaw 11 12.71
200 M Dash Sophie Wright Manchester 12 27.75
400 M Dash Sedona Goodard Orrville 10 1:01.16
800 M Run Sophie Wentling Fairless 12 2:24.30
1600 M Run Mackenzie McCarthy Manchester 10 5:39.59
3200 M Run Rebecca George Tuslaw 12 12:05.78
4 X 100 Relay Ashley Stiffler Orrville 11 52.6
Alexis Tillison 12
Hailey Copeland 10
Chloe Johnson 11
4 X 200 Relay Sedona Goodard Orrville 10 1:49.83
Hailey Copeland 10
Alexis Tillison 12
Ashley Stiffler 11
4 X 400 Relay Sedona Goodard Orrville 10 4:18.96
Chloe Johnson 11
Maya Hamsher 10
Sierra Hamsher 10
4 X 800 Relay Ashley Kinnaird Orrville 11 10:18.17
Alyssa Plumley 11
Maya Hamsher 10
Sierra Hamsher 10

OHSAA NFHS OIAAA OASSA ArbiterLive MaxPreps Hudl

Principals Atheltic Conference
ATTN: Gary Woods
3685 Pinehurst Avenue NW
Massillon, OH 44646

Phone: 330-353-2600 . Email: woods.g@sssnet.com